Patronat Honorowy
Partnerzy


Główny Partner Motoryzacyjny:


Sponsorzy Techniczni:

Dostawca Paliwa:


Sponsorzy
Główny Patron Radiowy


Patronat Medialny


Gospodarz
Producent części lotniczej:NATO TIGER MEET ROZPOCZĘTE

w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach rozpoczęły się szkolenia międzynarodowych eskadr lotniczych NTM.

W tym roku po raz pierwszy w historii, NATO Tiger Meet odbywają się w Polsce.
W szkoleniach Sojuszu Północnoatlantyckiego weźmie udział 23 eskadry z 13 państw, na niebie wzniesie się 80 statków powietrznych. Jedyną okazją do zobaczenia tych pokazów jest wydrzenie Poznań Air Show 19 i 20 maja na terenie poznańskiej Ławicy, na miejscu będzie można też porozmawiać z pilotami oraz zobaczyć samoloty z bliska na wystawie statycznej.

Trochę więcej o NTM

Początkiem szkoleń NATO Tiger Meet  było założenie przez dwie eskadry lotnicze (USAF
i RAF) Tiger Squadron Association. Eskadry połączył tygrysi motyw przewodni, który niesie za sobą symbolikę ważną dla wszystkich członków eskadr. Jako, że doskonale widzi nocą, utożsamia się go także jako przynoszącego wewnętrzne światło, jest reprezentantem siły, szybkości i zdolności myśliwskich. Tygrys jest symbolem mocy, energii, dzikości, a jednocześnie ochrony.

Cele szkoleń rozwinięto i sformułowano podczas drugiego Tiger Meet w 1962 roku i są one aktualne do dziś tj.:

  • poprawa solidarności między członkami NATO;
  • stworzenie i utrzymanie zespołu ducha i koleżeństwa pomiędzy członkami uczestniczącymi;
  • wymiana doświadczeń i współpraca zgodna z wojskowymi celami NATO

Podczas szkoleń uczestnicy latają w połączonych misjach, które obejmują całe spektrum operacji wojskowych. Oprócz niskiego latania, nacisk kładziony jest na tankowanie powietrze-powietrze oraz walkę powietrzną. NATO Tiger Meet to nie tylko test dla sprzętu, ale także pokaz sprawności personelu technicznego i samych pilotów. Eksadry nieustannie ze sobą rywalizują podstawową kategorią,  jest ilość wylotów, których każdy chce uzbierać jak najwięcej. Organizowane są „Tiger Games”, zawody nawiązujące do lokalnej specyfiki gospodarza spotkania, za każdym razem ich formuła jest inna np. podczas ćwiczeń w Norwegii piloci jeździli na nartorolkach.

W Polsce szkolenie NATO TIGER MEET odbywa się po raz pierwszy w tym roku, w dniach
14-25 maja. Gospodarzem została 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Swój udział zadeklarowały 22 eskadry z 13 krajów, Włoch, Hiszpanii, Czech, Holandii, Niemiec, Belgii, Węgier, Szwajcarii, Austrii, Francji, Wielkie Brytanii, Grecji oraz oczywiście Polski. Według MON to największe przedsięwzięcie Polskich Sił Powietrznych w 2018 roku, ogromnie prestiżowe dla całych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

NTM w Polsce w liczbach to:

 

  • 70 samolotów
  • 10 śmigłowców
  • samolot wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS.

 

Znaczną część z tygrysich samolotów będzie można zobaczyć podczas Poznań Air Show NATO Tiger Meet  zarówno na wystawie statycznej, jak i podczas pokazów dynamicznych w bloku dedykowanym szkoleniu NATO.


Wstecz

Współpraca Medialna