Škoda Octavia Cup czy samolot Extra 330 LC?

Kto wygrał? Podczas tegorocznych pokazów lotniczych Aerofestival doszło do niecodziennego pojedynku. Wyścigowa Škoda Octavia Cup zmierzyła się z samolotem akrobacyjnym Extra 330 LC.

W ostatni weekend maja niebo nad Poznaniem zaroiło się od wyjątkowych maszyn, ktore ściągnęły na Aerofestival z całej Europy. Jednak dla niektórych najważniejszym punktem programu był wyścig Škody Octavii Cup kierowanej przez Szymona Sołtysika, redaktora naczelnego magazynu Top Gear z samolotem Extra 330 LC pilotowanym przez doświadczonego dowódcę Grupy Akrobacyjnej Żelazny, Wojciecha Krupę. Zapraszamy do obejrzenia filmu dostępnego na stronie: http://www.topgear.com.pl/lifestyle/wyscig-na-lawicy-koda-octavia-cup-kontra-extra-330-lc/mqdkmp

aerofestival_2016_dsd0959.jpg

Wyścig składał się z dwóch części. Pierwsza polegała na starcie zatrzymanym i nawrocie w połowie długości pasa startowego. Škoda musiała odhamować z prędkości 200 km/h i zawrócić, podczas gdy samolot wzbił się pionowo w powietrze i zawrócił po wykonaniu kilku figur. Kierowca Skody, Szymon Sołtysik przestrzelił punkt hamowania i zbyt późno wykonał Škodą swój manewr, co zemściło się na mecie. Wynik 1:0 dla samolotu.

Druga część zawodów polegała na wykonaniu okrążenia zaimprowizowanego toru składającego się z fragmentu pasa startowego lotniska Poznań-Ławica ze startu lotnego. Škoda pędziła prosto do celu wyścigowym torem jazdy.

W tym czasie Wojtek Krupa na każdym z czterech zakrętów „toru” wykonywał dodatkowe nawroty, by dać samochodowi jakiekolwiek szanse nawiązania równej walki.

W drugim wyścigu Škoda Octavia Cup okazała się minimalnie szybsza i pierwsza przecięła linię mety spowita dymem z instalacji samolotu. Spektakularny finisz!

Pełna relacja dostępna na: http://www.topgear.com.pl

Wstecz

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact